A Gyári Duda „fújása „ szabályozta Ózdon a gyári munkásemberek életét egészen a XIX. század végétől.

A dudát a Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Részvénytársaság vásárolta a század végén. Ez a 15 kg súlyú eszköz valószínűleg egy gőzhajó kürtjeként szolgálhatott, mielőtt a RIMA- hoz került volna. A duda váltotta fel a lármafát és a fellógatott síndarabokat, acéllemezeket, amelyeket kalapáccsal szólaltattak meg a munkaidő eleje-vége jelzése céljából. Az Ózdi Kohászati Üzemekben dolgozók életét a gyári duda ütemezte a mindennapok során.

Az első időkben az ún. Gyári Kazánházban, a későbbiekben pedig a Kohó Kazánházban üzemelt, egészen az ÓKÜ megszűnésének időpontjáig, mindvégig 8,5 bar nyomású telített száraz gőzzel. Ezt követően a jogutód OERG Kft. tulajdonába került, ahol már a gőzforrások megszűnése miatt nem kaphatott szerepet.  Az Ózdi Muzeális Gyűjteménybe 2016-ban került, a jövőbeni megszólaltatás reményében. A dudán ugyan látszódnak a használat nyomai, de még most is üzemképes. A dudáról eredeti műszaki- és tervdokumentáció nem létezett, de az üzemeltetése során – az azt üzemeltető egykori szakemberek egybehangzó tájékoztatása szerint – mindvégig a 8,5 bar nyomást tekintették mértékadónak és névleges nyomásnak. Ezen információk tudatában hatalmas siker, hogy 2020-ban újra szólhat ez az ózdiak számára hatalmas nosztalgia faktorral bíró emléktárgy.

A régmúlt gyári emlékeinek egyik legismertebb jelképe a gyári duda, amely nem csak a munkások műszakváltását jelezte, hanem sokan ehhez igazították órájukat, mindennapjaikat. Jelenleg napjainkban is hallhatja a város lakossága a korábban negyven évig szolgáló dudát. A gőzdudát 2015 novemberében Földi Jenő, az Ózdi Ipari Park Kft. ügyvezetője adta át Ózd város polgármesterének, majd 2016-ban Sopronban térítésmentesen újította fel egy cég, mert az anyaga jelentősen megrongálódott. 2020. január 16-ra készült el az összes szükséges engedély a megszólaltatáshoz, a rendszer működéséhez, így január 17-től jelenleg naponta kétszer, 14 órakor és 18 órakor szólal meg az Ózdi Távhő Kft. Fűtőerőművének kéményén. A szerkezet a korábbi gyakorlattal ellentétben már nem gőzzel működik, hanem sűrített levegő szólaltatja meg a benne található sípot, amelyhez 12 baros nyomásra van szükség a megfelelő hang eléréshez. A fújások időzítése egy rádiós jellel működő szerkezettel történik.